Uwielbiam soki, szczególnie świeże. Kiedy byłam dzieckiem, mimo że mieliśmy w domu sokowirówkę, rzadko jej używaliśmy. Nasza sokowirówka składała się z ogromnej ilości części, a jej mycie zajmowało mnóstwo czasu. Około dwóch lat temu weszłam w posiadanie swojej pierwszej wyciskarki obrotowej. Wybrałam tani model z marketu, aby zobaczyć czy w ogóle będę jej używać. Używałam. I to bardzo często. Soki robiłam praktycznie dzień w dzień, aż do momentu, kiedy wyciskarka zaczęła się zacinać, a przygotowanie soku z rana przestało być przyjemnością. Poprzednią wyciskarkę oddałam, a nieco ponad miesiąc temu zakupiłam wyciskarkę Hurom HZS Alpha Plus.
Zapraszam Was na moją wstępną recenzję po miesiącu użytkowania wyciskarki. Na początku opiszę Wam, dlaczego zdecydowałam się na ten model, następnie opiszę Wam najistotniejsze z mojego punktu widzenia informacje na temat wyciskarki, a na koniec podsumuje moje obecnie obserwacje na temat wyciskarki.
Wybór wyciskarki wolnoobrotowej był dla mnie bardzo trudny. Na rynku jest obecnie mnóstwo marek i modeli wyciskarek wolnoobrotowych. Przeczytałam kilka artykułów na temat wyboru wyciskarek, a im dłużej szukałam tym trudniej było mi podjąć decyzję. Chciałam mieć duży wlot na owoce, ale i solidne mechanizmy samej wyciskarki. Nie znalazłam sprzętu, który w każdym względzie spełniał by moje oczekiwania.
Dlaczego wybrałam Hurom HZS Alpha Plus?
Z racji ogromnego wyboru wyciskarek na rynku postanowiłam najpierw wybrać markę. Wybór padł na Hurom. Nie ukrywam, że ważne były dla mnie polecenia zadowolonych użytkowników. Najważniejszą jedną kwestią dla mnie była gwarancja. Hurom daje 2 lata gwarancji na wszystkie części wyciskarki (które można przedłużyć do 4 lat poprzez zarejestrowanie urządzenia) oraz 10 lat gwarancji na silnik.
Rozważałam 3 modele z serii Alpha Plus (HZS, H-AE i H-AF), które posiadają ulepszoną konstrukcje misy w stosunku do poprzednich modeli. Do modelu HZS przekonała mnie nieco niższa masa urządzenia (5,5 kg w stosunku do 6,5 kg) oraz zawartość squeezera do cytrusów w zestawie.
Części wyciskarki i akcesoria
Korpus główny — elegancki korpus o ładnym, nowoczesnym designem. Wykonany jest ze stali nierdzewnej.
Komora wsadowa — podwójna, pozwalająca zarówno na wrzucanie długich, cienkich składników, jak i mniejszych i grubszych.
Misa — wyróżnia się tym, że posiada manetkę regulującą ciśnienie wyciskarki.
Wałek ślimakowy — dość lekki, ale solidny.
Obrotowa szczotka — miesza składniki i oczyszcza sito, obraca się w kierunku przeciwnym do wałka ślimakowego z prędkością.
Sitko do klarownych soków — o drobnych oczkach, pozwalające wykonać klarowne soki.
Sitko do gęstych soków — o większych oczkach, pozwalający na przepuszczenie części pulpy.
Przystawka do lodów — pozwala na wykonanie lodów w prosty szybki sposób.
Pojemnik na sok z przykrywką — pojemnik na sok o pojemności litra, zawiera podziałkę co 100 ml.
Pojemnik na pulpę — nieco większy niż pojemnik na sok, bez przykrywki.
Szczotki do czyszczenia.
Popychacz.
Squeezer do cytrusów — pozwalający na wyciśnięcie zdecydowanie większej ilości soku niż w przypadku ręcznego wyciskania.
Stojak na akcesoria — pozwala na suszenie i przechowywanie części montowanych na korpusie.
Moja opinia
Zanim wypunktuje zalety oraz wady wyciskarki chciałabym ją krótko podsumować. Jestem zadowolona z zakupu wyciskarki i mam nadzieję, że będzie mi służyła przez wiele lat.
Uwielbiam gęste soki, i w poprzedniej wyciskarce często część pulpy dorzucałam do soku. W tym momencie przy zastosowaniu sitka o dużych oczkach taki sok uzyskuje bezpośrednio z wyciskarki. Sitko o cienkich oczkach pozwala mi na wyciśnięcie soku bardzo klarownego, który jednak robię bardzo rzadko. Bardzo lubię również sorbety, a ich robienie przy pomocy odpowiedniej przystawki i mrożonych owoców trwa chwilę.
Ani trochę nie żałuję, że zdecydowałam się dopłacić za to, aby mieć z wyciskarką squeezer do cytrusów. Pozwala on na wyciśnięcie zdecydowanie większej ilości soku, niż gdybym robiła to ręcznie.
Czyszczenie wyciskarki zajmuje chwilę, ale jest ono zdecydowanie krótsze niż w przypadku poprzedniej wyciskarki, gdyż posiada ona znacznie mniej szczelin, w które mogą wejść włókna.
Przez ostatni miesiąc intensywnie ją użytkowałam i sprawdzałam jej możliwości, jednak jeszcze sporo przede mną. Nie próbowałam w niej jeszcze robić masła orzechowego, ani mleka roślinnego, dlatego nie będę poruszać tych aspektów w tym wpisie.
Zalety Hurom HZS Alpha Plus
- Wyciska sok zarówno z liści, jak i twardych i miękkich owoców i warzyw,
- Podwójna komora wsadowa, która pozwala na włożenie zarówno długich i cienkich składników, jak i drobniejszych grubszych,
- Posiada manetkę pozwalającą regulować ciśnienie wyciskarki,
- Dwa sitka – do gęstego i do klarownego soku,
- Przystawka do lodów,
- Squeezer do wyciskania soku z cytrusów,
- Pojemnik na sok z przykrywką,
- Cicha praca,
- Bardzo ładny design,
- Solidne wykonanie,
- Prosty montaż i demontaż,
- Stojak na akcesoria umożliwiający suszenie części montowanych na korpusie (bez misy na sok oraz pulpę),
- Stosunkowo krótki czas czyszczenia wyciskarki (mała ilość szczelin, w które mogą wejść włókna)
Wady Hurom HZS Alpha Plus
- Brak tzw. wyraźnego „dzióbka” w pojemniku na sok, co utrudnia jego przelewanie do szklanek,
- Możliwość ciągłej pracy maksymalnie przez 30 minut (dla mnie to wystarczający czas, dla kogoś może być wadą),
- Konieczność wyciągnięcia włókien po wyciśnięciu około 400 ml soku, aby nie tworzyło się podciśnienie,
- Brak dostępnych innych wariantów kolorystycznych.
Przykładowe soki
Na koniec chciałabym Wam pokazać kilka prostych soków wykonanych przy pomocy wyciskarki. Zdarza mi się robić naprawdę różne kompozycje soków, niektóre nieco dziwne. Do tego wpisu stworzyłam sok z 1 jabłka, 2 marchewek i 1 pietruszki za pomocą dwóch różnych sitek – o mniejszych i większych oczkach. Jak możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej, ilość soku wyszła bardzo podobna, bez względu na konsystencję.
Porównanie ceny wyciskarki oraz opinie innych osób znajdziecie tutaj
Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tego modelu wyciskarki lub chcielibyście, żebym przetestowała ją pod jakimś konkretnym kątem — napiszcie mi o tym w komentarzu :)