Accelerate: content-single.php

Życie studenta w Chorwacji

Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 598 Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 598 Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 598 Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 598 Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 598

Wybaczcie mi lekkie zaniedbanie strony, ale ostatnie kilka dni były dla mnie bardzo intensywne i nie byłam w stanie skleić żadnej sensownej notki, a chyba lepiej pisać mniej i lepiej? Tak mi się przynajmniej wydaje :) Przedwczoraj wróciłam do Polski, a wczoraj rozpoczęłam nowy semestr. Dziś przygotowałam dla Was kilka ciekawostek o tym jak się żyje i studiuje w Chorwacji, a dokładniej w Zagrzebiu. Dziś skupię się przede wszystkim na życiu studenckim.

Chorwacki rząd dba o studentów

Dlaczego? Jak wiadomo stereotyp studenta to wiecznie spłukana i głodna istota. Chorwacki rząd wychodzi temu problemowi na przeciw i dopłaca do posiłków w studenckich stołówkach (tzw. MENZA). W Zagrzebiu tych stołówek jest (o ile się nie mylę) 12 restauracji studenckich. Osobiście jadłam tylko w trzech, które były najbliżej mojego miejsca zamieszkania.

Dwie stołówki mieszczące się na terenie kampusu akademickiego Stjepan Radić były tymi, w których jedliśmy najczęściej. W każdej z nich były 2 zestawy dnia dla każdego posiłku, w tym jedno wegetariańskie. O śniadaniach tam niestety nic Wam nie napiszę, ponieważ kończyły się o 9 rano i bardzo ciężko było się tam dostać.

Zestaw dnia kosztuje w przeliczeniu na złotówki niecałe 4 zł (cena zestawu 22,4hrk z czego państwo dopłaca ok. 71%). Co wchodzi w skład takiego zestawu? Kubek zupy (herbata w porze kolacji), drugie danie, 3 kromki chleba, sałatę lub surówkę (bardzo często ze sporą ilością octu), ciasto lub owoc. Oprócz dania dnia w stołówkach serwowane są inne dania, które także możemy zjeść z dopłatą od 50 do ok. 71%.

Przykładowy obraz

Przykładowe menu, restauracja nr 2

Wybaczcie jeśli pomylę się w tłumaczeniu, ale język chorwacki wciąż jest mi ciut obcy, opanowałam go tyle ile potrzebowałam by się porozumieć:)

Mięsne menu (obiad): zupa wołowa, kotlet samoborski, pieczone ziemniaki, zielona sałata, jabłko, chleb

Menu wegetariańskie(obiad): zupa szparagowa, tortellini ze szpinakiem, sos z dwóch rodzajów sera, zielona sałata, jabłko, chleb

Inne dania do wyboru(obiad): pieczony kurczak, stek po zagrzebsku, gotowana wołowina, pieczona wieprzowina, smażone kalmary, pierś z kurczaka

Mięsne menu(kolacja): herbata, klopsy w sosie pomidorowym, tłuczone ziemniaki, zielona sałata, pudding waniliowy, chleb

Menu wegetariańskie(kolacja): herbata, ser smażony, warzywa z beszamelem, zielona sałata, pudding waniliowy, chleb

Wybór(kolacja): smażona wieprzowina, kurczak pieczony, przyprawiona wołowina, pieczona wieprzowina, stek, sałatka z tuńczyka

Menu znajduje się na stronie: http://www.sczg.unizg.hr/prehrana/restorani/sd-s-radic/

Zazwyczaj jest aktualne, przy braku znajomości języka polecam google translator:)

Wejście do restauracji

Jak widzicie wybór jest dość spory, ceny niskie, największą kwotą, którą wydałam w tej stołówce było 16 kun, czyli mniej niż 10 PLN (a taca była wypełniona po brzegi).

Jedynym warunkiem korzystania ze stołówki było posiadanie chorwackiej legitymacji studenckiej zasilonej przez chorwacki rząd. Ja dostałam swoją po ok. tygodniu od rozpoczęcia semestru, jednak już wcześniej próbując coś kupić w wydziałowej stołówce udało nam się zjeść taniej, ponieważ ze względu na duże limity studenci często użyczają sobie nawzajem legitymacji:)

Kampus, z którego można by nie wychodzić

Napisałam już o stołówkach, które zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie, teraz czas przybliżyć Wam trochę bliżej cały kampus. Osiedle studenckie Stjepan Radić zlokalizowane jest ok. 15 minut jazdy tramwajem od głównego placu w Zagrzebiu. Oprócz kompleksu akademików i dwóch stołówek na terenie kampusu znajduje się przychodnia, dentysta, dyskoteka, kino, cukiernia i pizzeria (również dofinansowywane przez państwo, sklepy, bankomaty, recepcja na której można odebrać swoją pocztę oraz sporo miejsca do grillowania. W samych akademikach nie ma portierni, można przyprowadzać gości o dowolnej porze bez limitów. Warunki są bardzo różne, w zależności od tego, do któreg „pawilonu” się trafi. Wszystkie pokoje są jednak dość małe, a różnice między akademikiem za 100 i 200 euro są niewielkie.

decorative_line 1

Jak myślicie, czy coś takiego udałoby się stworzyć w Polsce?

Ja niestety obecnie czarno to widzę, ponieważ nasze państwo wydaje więcej pieniędzy na więźniów niż na studentów i nie sądzę, aby w najbliższym czasie miało to się zmienić.

decorative_line 1

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie Chorwacji lub Zagrzebia piszcie śmiało, chętnie odpowiem:)

Zdjęcia nie są mojego autorstwa, pochodzą z wyszukiwarki Google

Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/cardoza-facebook-like-box/cardoza_facebook_like_box.php on line 924