Coraz więcej osób decyduje się na zrobienie makijażu permanentnego. Nic dziwnego, dzięki niemu można podkreślić lub poprawić urodę. Wiele z nas się jednak zastanawia czy po wykonaniu makijażu permanentnego możliwe jest oddawanie krwi.
Makijaż permanentny jest to trwały makijaż, który polega na wprowadzeniu pod skórę odpowiednich pigmentów. Zabieg ten wykonywany jest przede wszystkim w okolicach ust, brwi i oczu. Makijaż permanentny jest porównywany do tatuażu, jednak w pierwszym przypadku ingerencja w skórę jest mniejsza.
Makijaż permanentny a oddawanie krwi
Wykonanie makijażu permanentnego wiąże się z ingerencją podskórną. Zasady obowiązujące przy oddawaniu krwi po wykonaniu makijażu permanentnego są takie same jak w przypadku wykonania tatuażu. Od momentu wykonania ostatniego zabiegu (zazwyczaj korekty makijażu) powinno upłynąć minimum pół roku.
Dlaczego przez 6 miesięcy?
Okres ten wyznaczony jest ze względu na możliwość zakażenia się m.in.: wirusowym zapaleniem wątroby typu C lub wirusem HIV. Okres 6 miesięcy jest czasem, który pozwoli na ewentualne wykrycie wirusa. Prawdopodobieństwo zakażenia jest niewielkie, zwłaszcza jeśli wybrałaś sprawdzony gabinet kosmetyczny o wysokim standardzie. Jednak decydując się na honorowe oddawanie krwi prawdopodobnie, kierują Tobą inne powody niż tylko chęć otrzymania dnia wolnego czy pudełka pełnego czekolad. Krew z donacji może uratować komuś życie, ale w niektórych przypadkach może zaszkodzić.
Jeśli jesteś więc wykluczona z honorowego krwiodawstwa, nie zatajaj prawdy o makijażu permanentnym w formularzu. Oddawana krew ma być przeznaczona dla innego pacjenta. Należy minimalizować wszelkie ryzyko wdania się infekcji. To również ważne z Twojej perspektywy. Jeśli okaże się, że po zabiegu wystąpiło zakażenie — Twój organizm powinien się skupić na jego zwalczaniu.