Makijaż permanentny a oddawanie krwi

Coraz więcej osób decyduje się na zrobienie makijażu permanentnego. Nic dziwnego, dzięki niemu można podkreślić lub poprawić urodę. Wiele z nas się jednak zastanawia czy po wykonaniu makijażu permanentnego możliwe jest oddawanie krwi.

Makijaż permanentny a oddawanie krwi.

Makijaż permanentny jest to trwały makijaż, który polega na wprowadzeniu pod skórę odpowiednich pigmentów. Zabieg ten wykonywany jest przede wszystkim w okolicach ust, brwi i oczu. Makijaż permanentny jest porównywany do tatuażu, jednak w pierwszym przypadku ingerencja w skórę jest mniejsza.

Makijaż permanentny a oddawanie krwi

Wykonanie makijażu permanentnego wiąże się z ingerencją podskórną. Zasady obowiązujące przy oddawaniu krwi po wykonaniu makijażu permanentnego są takie same jak w przypadku wykonania tatuażu. Od momentu wykonania ostatniego zabiegu (zazwyczaj korekty makijażu) powinno upłynąć minimum pół roku.

Dlaczego przez 6 miesięcy?

Okres ten wyznaczony jest ze względu na możliwość zakażenia się m.in.: wirusowym zapaleniem wątroby typu C lub wirusem HIV. Okres 6 miesięcy jest czasem, który pozwoli na ewentualne wykrycie wirusa. Prawdopodobieństwo zakażenia jest niewielkie, zwłaszcza jeśli wybrałaś sprawdzony gabinet kosmetyczny o wysokim standardzie. Jednak decydując się na honorowe oddawanie krwi prawdopodobnie, kierują Tobą inne powody niż tylko chęć otrzymania dnia wolnego czy pudełka pełnego czekolad. Krew z donacji może uratować komuś życie, ale w niektórych przypadkach może zaszkodzić.

Jeśli jesteś więc wykluczona z honorowego krwiodawstwa, nie zatajaj prawdy o makijażu permanentnym w formularzu. Oddawana krew ma być przeznaczona dla innego pacjenta. Należy minimalizować wszelkie ryzyko wdania się infekcji. To również ważne z Twojej perspektywy. Jeśli okaże się, że po zabiegu wystąpiło zakażenie — Twój organizm powinien się skupić na jego zwalczaniu.