Dlaczego warto czytać opinie o kosmetyku przed zakupem?

Przyjaciółka często się ze mnie śmieje, gdy będąc w drogerii stoję przy półkach z kosmetykami z telefonem w ręku i przeglądam opinie na temat produktów w sieci. Fakt, sytuacja może wydawać się nieco komiczna, dziś jednak mam zamiar napisać dlaczego to robię, jakie korzyści płyną ze sprawdzenia opinii na temat kosmetyku oraz na co uważać przeglądając recenzje.

Dlaczego sprawdzam opinie przed zakupem?

Producenci często obiecują w swoich kosmetykach różne cuda – balsamy nas wyszczuplą, kremy do twarzy sprawią, że cera będzie idealna, odżywka do włosów sprawi, że włosy nagle przestaną się plątać. Bajka. Szkoda tylko, że w praktyce kosmetyki pomagają nam dojść do czegoś, a nie są przyczyną samą w sobie. Nie wiem jak Wy, ale ja lubię wiedzieć czego konkretnie spodziewać się po danym produkcie dlatego często przeglądam opinie na temat kosmetyków w sieci. Zazwyczaj staram się robić to przed wyjściem z domu, ale jeśli nagle zapragnę coś dokupić potrafię stać chwilę przed szafą z kosmetykami i przeglądać opinie ;)

Jakie korzyści płyną ze sprawdzania opinii wcześniej?

Tak jak napisałam powyżej, przede wszystkim to, że wiemy czego możemy się spodziewać po kosmetyku, czy faktycznie działa i jest wart wydania pieniędzy. Wśród opinii i recenzji często pojawiają się informacje na temat konsystencji kosmetyku, tego jak szybko się wchłania, czy jest wydajny oraz wiele innych cennych informacji, dzięki którym zwiększasz szanse na to, że kosmetyk który zdecydujesz się kupić nie będzie zalegał na półce dopóki nie minie jego termin ważności i go nie wyrzucisz (lub oddasz go od razu mamie, ciotce albo przyjaciółce).

Na co należy uważać przeglądając opinie?

Niestety Internet daje spore możliwości i anonimowość przez co często bywa zakłamany. W sieci pojawia się często sporo fałszywie dobrych opinii, ponieważ niektóre bloggerki zgadzają się na współpracę, która polega na pokazaniu produktu w dobrym świecie, nawet jeśli jest on totalną porażką. Ostrożnie należy podchodzić do wyników grupowych testów produktów, gdyż tutaj również mnóstwo fałszywych opinii – ludzie często nie są obiektywni w stosunku do czegoś co dostają za darmo, być może czują, że są coś winni sponsorom. Nie wnikam, najważniejsze, by brać to z przymrużeniem oka. Co jeszcze? Pewnie wiele z Was, tak jak ja sprawdza opinie na portalu Wizaz.pl. Jest tam naprawdę dużo opinii, dlatego praktycznie nikt nie czyta ich wszystkich. Co warto zrobić? Oprócz spojrzenia na średniej i rozkładu różnych ocen warto też przeczytać kilka skrajnych opinii – co się ludziom podoba w danym kosmetyku (i tu pojawia się pytanie: czy Ty też tego oczekujesz?) oraz na co narzekają (jeśli ktoś narzeka na to, że krem do cery suchej i wrażliwej się u niego nie sprawdził, a z opinii wynika, że recenzent ma cerę tłustą, to czy kosmetyk zasłużył na taką ocenę?). Warto przeglądać również pełne recenzje na blogach i stronach internetowych (pamiętając,że tam również możecie natrafić na ściemy).

Osobiście cenie sobie szczerość, dlatego w moich postach nie znajdziecie podkolorowanych faktów. Jeśli podejmujemy współpracę zastrzegamy sobie obiektywne podejście do recenzowanych kosmetyków (być może dlatego tak niewiele firm chce z nami współpracować, ale to nic, mamy o czym pisać, będziemy robić swoje nawet bez wsparcia firm :))

decorative_line 1Pytanie na koniec – czy Ty sprawdzasz opinie przed zakupem kosmetyku? :)