Accelerate: content-single.php

Dlaczego śpimy, dr Matthew Walker

Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 598 Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 598 Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 598 Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 598 Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 598

Widząc książkę o śnie polecaną na Instagramie, nie wiedziałam do końca czego się spodziewać. Tytuł „Dlaczego śpimy” sugerował co prawda temat książki, jednak nie spodziewałam się, że będzie to tak wartościowy tytuł. Dzisiaj Was chciałabym przekonać do zapoznania się z treścią tej książki.

Dlaczego śpimy, dr Matthew Walker

Żyjemy obecnie w czasach, w których sen spychany jest na niższe priorytety. Chcemy robić więcej i więcej, bierzemy na siebie kolejne obowiązki, staramy się sprostać wygórowanym celom. Śpimy krótko. Niewysypianie się maskujemy potężnymi dawkami kofeiny. Mimo że wydaje nam się, że robimy dużo — nie wykorzystujemy w pełni swoich możliwości, jesteśmy mało wydajnie.

To tylko jeden z wielu wniosków, które można wysnuć z książki dr M. Walkera. Autor przedstawia nam zjawisko jakim jest sen, prezentuje jak wszechobecny to proces, który zachodzi w różnych ilościach u większości stworzeń. Z książki dowiadujemy się również jak zmienia się rytm dobowy w życiu człowieka. Autor książki wskazuje również na spory problem wiążący się z nieodpowiednim dopasowaniem godzin zajęć szkolnych do rytmu dobowego nastolatków, powołując się na przeprowadzone badania.

W książce znajduje się wiele argumentów, dlaczego nie powinniśmy zaniedbywać snu. Ale nie jest to książka wyłącznie przedstawiająca argumenty za spaniem. Autor prezentuje w niej również informacje na temat poszczególnych faz snu oraz podejmuje się próby wyjaśnienia do czego każda z nich służy.

To, co bardzo mi się spodobało to ogólnodostępny język książki, wypełniony anegdotami, ale i odwołaniami do badań naukowych. Dzięki temu książkę czytało się lekko (musiałam się bardzo pilnować, by nie przegapić przystanku tramwajowego ;) ), ale można było z niej również wynieść sporo cennej wiedzy, którą zaczęłam wprowadzać w życie.

Cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę. Dzięki niej lepiej zaczęłam rozumieć potrzebę snu oraz staram się spać regularniej, nie zostawiając odsypiania na weekend.

Zaciekawiła Cię ta książka? A może jesteś już po lekturze i chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami? Zapraszam do komentowania :)

Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/cardoza-facebook-like-box/cardoza_facebook_like_box.php on line 924