Accelerate: content-single.php

Burka w Nepalu nazywa się sari, Edyta Stępczak

Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 602 Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 602 Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 602 Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 602 Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 602

Dziś przychodzę do Was z recenzją książki, która prawdopodobnie zbierze znacznie mniej uwagi, niż powinna. Edyta Stępczak w książce „Burka w Nepalu nazywa się sari” przedstawia obraz kobiet uwięzionych w tradycji, które muszą walczyć o podstawowe prawa, które dla nas obecnie są normalnością, oczywistością.

Burka w Nepalu nazywa się sari.

Mamy duże szczęście żyć w krajach wysokorozwiniętych z dostępem do podstawowych środków do życia, czy edukacji. My, jako kobiety, mamy prawo wyboru naszej ścieżki życiowej. Możemy poświęcać się rodzinie albo skupiać się na karierze zawodowej. Możemy łączyć jedno i drugie. Jest na to ogólne przyzwolenie.

Autorka w reportażu, bazując na rozmowach z mieszkającymi w Nepalu kobietami, przedstawia całkiem inny obraz rzeczywistości, obraz kobiety ubezwłasnowolnionej, która o podstawowe prawa musi walczyć. W książce ukazany jest wyraźny wpływ tradycji oraz hinduizm na życie Nepalskich kobiet. Wiele z nich nie zna pojęcia wolności, inne wiedząc, czym ona jest, skrycie marzą, by ją osiągnąć, jednak tylko nieliczne walczą o zmianę sytuacji.

Tytułowa burka jest tu prawdopodobnie nawiązaniem do barwnych strojów, w których kolor czerwony jest zarezerwowany wyłącznie dla kobiet zamężnych. Kobiety ubrane w piękne kolorowe stroje są jednak często szykanowane z różnych względów — np.: kobiety podczas miesiączki są uznawane za nieczyste.

„Burka w Nepalu nazywa się sari” to książka, która przedstawia życie, kulturę i tradycję mieszkańców Nepalu. Ukazuje przyjęte od lat wzorce postępowania, hierarchię w rodzinie oraz niską rolę kobiety w społeczeństwie. Autorka przedstawia również pozytywne, jednak bardzo powolne zmiany, które następują dzięki grupie aktywnych ludzi, przede wszystkim kobiet. Zauważa również to, że kobiety, które zarabiają i uczestniczą w utrzymaniu finansowym rodziny, cieszą się większym szacunkiem u swoich mężów.

Książka „Burka w Nepalu nazywa się sari” ukaże się nakładem wydawnictwa Znak 19 września 2018. Uważam, że jest to pozycja warta do przeczytania, ponieważ ukazuje wpływ kultury na życie poszczególnych jednostek, a także pozwoli docenić nasze obecne życie i wolność.

Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/psliwka/domains/okiemdziewczyn.pl/public_html/wp-content/plugins/cardoza-facebook-like-box/cardoza_facebook_like_box.php on line 1025