Jak niektórzy z Was wiedzą, na początku maja byliśmy na wycieczce w Wielkiej Brytanii. Odwiedziliśmy Londyn oraz Edynburg, jednak to właśnie Edynburg zauroczył nas klimatem, architekturą oraz właśnie ciekawymi faktami na temat miasta i kraju.
Hear of Midlothian
W centrum Edynburgu, w pobliżu Katedry św. Idziego znajduje się wbudowana w chodnik mozaika w kształcie serca. Wielu turystów, zwłaszcza pary, robią sobie w tym miejscu zdjęcia. Dla mieszkańców Szkocji nie jest to jednak symbol miłości, a miejsce w którym kiedyś stało więzienie, a serce oznacza jego drzwi – punkt publicznej egzekucji. Często można zaobserwować, że ludzie plują na to miejsce, co pierwotnie miało być oznaką pogardy dla byłego więźnia.
Miejsce parkingowe na grobie
Tuż przy byłym budynku parlamentu (obecnie jest to budynek sądu) w Edynburgu znajduje się grób duchownego, głównego przywódcy reformacji w Szkocji, Johna Konxa. Nie byłoby w tym może nic zaskakujące, gdyby nie fakt, że grób znajduje się na używanym miejscu parkingowym.
Zwierzę narodowe? Jednorożec!
Nie jest to może ciekawostka związana jedynie z miastem, jednak musiałam ją tutaj zamieścić. Jest wiele państw, które mają swoje zwierzę narodowe. W przypadku Szkocji jest to mityczny jednorożec. Znajduje się on między innymi w Herbie wielkim Królestwa Szkocji.
Cmentarz wykorzystywany jako park
Dawniej, na starym mieście w Edynburgu, brakowało miejsc, w których można by usiąść, zrobić piknik. W związku z tym zaczęto robić to na trawie pomiędzy grobami na cmentarzu Greyfriars Kirkyard. Te zwyczaje są praktykowane do dziś. I chociaż podczas naszej wizyty nie spotkaliśmy ludzi siedzących na trawie (padało), to można było spotkać osoby wyprowadzające psy w tym miejscu.
Pilnowanie ciał zmarłych
W Wielkiej Brytanii, przed rokiem 1832 jedynym legalnym źródłem ciał przeznaczonych do badań naukowych na uczelniach były ciała skazanych na śmierć przez sąd. Była to niewystarczająca ilość, co przyczyniło się do kradzieży ciał. Co ciekawe, odpowiedzialności karnej nie podlegała kradzież samego ciała, ale tylko jeśli zmarły nie miał na sobie ubrań lub biżuterii. Taki stan rzeczy spowodował konieczność czuwania rodzin nad ciałem, a później nad grobem zmarłego. Bardziej zamożne rodziny mogły sobie pozwolić na stworzenie żelaznego zabezpieczenia grobu, w celu zabezpieczenia ciała bliskiej osoby po śmierci.
Niejednolita komunikacja miejska
W Edynburgu komunikacja miejska nie jest obsługiwana przez jednego przewoźnika, co skutkowało lekkim mętlikiem w naszych głowach po dotarciu do miasta. Dla przykładu istnieją dwie linie autobusowe nr 24, które jeżdżą zupełnie innymi trasami oraz obowiązują na nie różne bilety (od różnych przewoźników). Udało nam się w końcu w tym odnaleźć, dlatego podzielę się tym z Wami w oddzielnym wpisie.
Edynburg zaintrygował mnie swoją historią, klimatem. W tym wpisie przedstawiłam Wam 6 ciekawostek związanych z tym miastem. Jest to pierwszy wpis z serii Edynburg w dwa dni, ponieważ tylko tyle czasu mieliśmy na zwiedzanie tego fascynującego miasta. Mimo małej ilości czasu jest ogrom tematów, którymi chcę się z Wami podzielić związanych z tą wycieczką.